Sunday, May 20, 2012

ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა

გაკვეთილის გეგმა:
მზს სისტემა
სწავლების საფეხური და კლასი
III კლასი, I საფეხური
ინტეგრირებული საგნები,
საგნები : ბუნება, ქართული, ხელოვნება, ისტ-ი
მასწავლებლის სახელი და გვარი - ინგა სებისკვერაძე
მოსწავლეთა რაოდენობა 31
განსაკუთრებული მიდგომების, საჭიროების მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა და პროფილი -არცერთი
გაკვეთილის სასწავლო მიზნები( საგნების მიხედვით)

ბუნებისმეტყველება:
1. პრეზენტაციის, თანამშრომლობი სუნარ-ჩვევების განვითარება
2. ჯგუფური მუშაობისუნარ-ჩვევების განვითარება
3. სააზროვნო უნარ-ჩვევების განვითარება
4. განიმტკიცებენ ურთიერთთანამშრომლობის, სხვისიაზრის მოსმენისა და პატივისცემის, საკუთარი მოსაზრების დასაბუთებისა და არგუმენტირებული მსჯელობის უნარ-ჩვევები

ქართული ენა:
1. ქმნის მარტივ მხატვრულ ტექსტს;
2. ტექსტის შესაბმისი სათაურის შერჩევა;
3. თხზულების დაწერის დროს იყენებს სპეციალურ ლექსიკას;
5. დაიცვა სთანმიმდევრობა და გამოიყენოს მხატვრული ხერხები (ეპითეტები, შედარებები);
6. დაიცვას გრამატიკული ნორმები და სასვენი ნიშნების ხმარების წესები.

ხელოვნება:
სწორად დახაზოს ინტერნეტ თამაშით ნასწავლი ხაზები, ორნამენტები და მიიღოს გაკვეთილის თემატიკის შესაბამისი სურათი.
ისტ-ი:
მოსწავლეები შეძლებენ გაივითარონ ისტ-ისნგამოყენების უნარ-ჩვევები; შეძლებენ ვებ რესურსების გამოყენებას;


ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი / ინდიკატორები


ბუნებისმეტყველება:
III.8. მოსწავლე მარტივად ახასიათებს მზის სისტემას
* იყენებს ილუსტრაციებს და მარტივად ახასიათებს მზის სისტემას (მაგ. პლანეტების სიდიდე, დაშორება მზიდან);
* თხზავს ისტორიას პლანეტების (თანამგზავრის) თემაზე;
* აღწერს აღჭურვილობას (სატრანსპორტო საშუალებებს, რომელიც გამოიყენება კოსმოსში სამოგზაუროდ.

ქართული ენა :
III. 3. მოსწავლე სათანადოდ იყენებს ძირითად ენობრ - გრამატიკულ საშუალებებს .
* იყენებს სპეციალურ ლექსიკას
III.4. მოსწავლე დამოუკიდებლად ( ხმამაღლა / ჩუმად ) კითხულ
ობს და იგებს სხვადასხვა სახის ტექსტს მისთვის ნაცნობ თემაზე .
*კონტექსტის მიხედვით ამოიცნობს უცხო სიტყვების მნიშვნელობას .
* სწორად იგებს და ხსნის მოცემულ კროსვორდს და ასრულებს სხვადასხვა ტიპის სახალისო სავარჯოშოებს.
III.10. მოსწავლე დამოუკიდებლად ქმნის მცირე ზომის ტექსტს გასაგებად აყალიბებს აზრს .
*ქმნის სხვადასხვა ჟანრის მცირე ზომის ტექსტს(ზღაპარი, მოთხრობა);
*ტექსტის შედგენის დროს იყენებს ახლად შესწავლილ სიტყვებს და ფრაზებს;
III. 11. ტექსტის შექმნისას მოსწავლე მართებულად იყენებს ძირითად გრამატიკულ ელემენტებს.
*სათანადოდ იყენებს სასვენ ნიშნებს.

ხელოვნება :
III.1. მოსწავლე იყენებს სახვითი ხელოვნების რამდენიმე ძირითად ელემენტს და პრინციპს ნამუშევრის შექმნისას
* ქმნის ფაქტურებს ნამუშევარში (სხვადასხვა ტიპის მონასმებით)
III. 3. მოსწავლე აკვირდება გარემოში ობიექტს და ასახავს ნამუშევარში
* მეხსიერებით ხატვისას გამოსახავს ამათუიმ ობიექტს და მის დამახასიათებელ ნისნებს

ისტ-ი :
იყენებს ისტ-თან ურთიერთმოქმედების მოწყობილობებს
* იყენებს შეტანის (მაუსი, კლავიატყრა) და გამოტანის (მონიტორი) ისტ-ის საშუალებების წარმატებით ფუნქციონირებისათვის.
*იყენებს ისტ-ის საშუალებებს მასწავლებლის მიერ ჩატარებული სასწავლო აქტივობისას.
*იყენებს ინტერნეტში ამ ასაკობრივი ჯგუფისთვის შესაბამის არსებულ რესურსებს.

თანმიმდევრობა:
I აქტივობა
გაკვეთილის დასაწყისში ბავშვებს გავაცნობ გაკვეთილის მიზანს,
ვთავაზობ მოთელვას "ჩემი კლასელები"-(ვაჩვენებ კლასელების პატარაობის სურათებს, ვნახოთ როგორ შესძლებთ თქვენი კლასელების ამოცნობას)ხართ თუ არა ნამდვილი მეგობრები? იცნობთ თქვენს მეგობრებს? - წარიმართება დისკუსია სამხიარულო, გასართობი, თამაშ დავასრულებ......
"მეგობრობაც" წავიდა უსასრულო კოსმოსში.
(დრო2წთ)

II. აქტივობა
ნასწავლი მასალის ანალიზის მიზნით, ვიყენებ კითხვა-პასუხის მეთოდს:

• რა ეწოდება პლანეტას,რომელზეც ჩვენ ვცხოვრობთ?
• რომელი ვარსკვლავის ოჯახშია პლანეტა ადედამიწა?
• მზის ოჯახი რომელ გალაქტიკაში მდებარეობს?
• გალაქტიკაში რამდენი ვარსკვლავია?
• ვარსკვლავი როგორი სხეულია?
• მზის სისტემაში რომელია ვარსკვლავი?
• მზის ამოსვლას რა ეწოდება?
• მზის ჩასვლას?
• ჩამოთვალეთ მზის სისტემის პლანეტები
• მზის სისტემაში,კოსმოსში კიდევ რომელი კოსმიური სხეულები არიან?
(დრო5 წთ)

III . აქტივობა
3. ჯგუფური მუშაობა:
• ჯგუფურიმუშაობა nasakids -ისგანმავითარებელი ინტერნეტ-თამაში. (თითოეული ჯგუფი რამდენ კითხვასაც უპასუხებს სწორად , იმდენ თითო ქულას დაიმსახურებს).
(დრო 8 წუთი)

IV . აქტივობა
სლაიდშოუ- „მზის სისტემა“ აქვე, მთვარის სლაიდის დროს ბავშვებს დავუსვამ კითხვებს:
• ციურ სხეულთაგან ყველაზე ახლოს დედამიწასთან რომელია?
• როგორ ჩნდება კრატერი მთვარეზე?
• როგორ ანათებს მთვარე?
ვიდეო-„პირველი ნაბიჯები მთვარეზე“
(დრო 3 წუთი)

V. აქტივობა
კროსვრდი . (თითოეული ჯგუფი რამდენ კითხვასაც უპასუხებს სწორად , იმდენ თითო ქულას დაიმსახურებს).
(დრო 5 წთ)

VI. აქტივობა
სლაიდშოუ- „გალაქტიკები“ ეს სლაიდშოუ ბავშვებში გამოიწვევს მათი შემეცნების გამდიდრებას. (პროვოცირება მცირე ზომის ტექსტის შესაქმნელად)
(დრო 2 წთ)

VII. აქტივობა
მასწავლებლის საუბარი ---(მეცნიერული აზროვნება ეფუძნება ფაქტებს და მოვლენებს, მხატვრული აზროვნება კი წარმოსახვას. (პროვოცირება მცირე ზომის ტექსტის შესაქმნელად)
ჯგუფებს ეძლევათ დავალება დაწერონ თხზულება:"მზე და მზის შვილიები". (პრეზენტაცია)
( დრო 10 წუთი)
დედამიწა 400 კმ-ის სიმაღლიდან
VIII. აქტივობა
განმავითარებელი ინტერნეტ თამაშები წყვილეში:
http://childtopia.com/index.php?module=homefunc=dibuja ( აქ აირჩევენ კოსმოსურ ხომალდს)
ხოლო მათთვის ვინც ფლობს მაუსს, კლავიატურას, იყენებს ინტერნეტში ამ ასაკობრივი ჯგუფისთვის შესაბამის არსებულ რესურსებს შეუძლიათ დამატებით შეასრულონ შემდეგი ინტერნეტ განმავითარებელი თამაშები:

• http://www.encyclopediainteractica.com/

• http://www.nasa.gov/audience/forkids/kidsclub/flash/games/leveltwo/KC_Rocket_Builder.html
(დრო 10 წუთი)



შეფასება

• გაკვეთილის ბოლოს მოსწავლეებს ვუსვამ შეკითხვას:
როგორ მოგეწონათ დღევანდელი გაკვეთილი?
• მასწავლებლის განმავითარებელი კომენტარები
• იხ.შეფასების რუბრიკა (შეფასების შუქნიშანი)


საკლასო მენეჯმენტი / საგანმანათლებლო რესურსები
23 კომპიუტერი, პროექტორი.
III კლასის სახელმძღვანელო : ბუნება (გ.კვანტალიანი)
ელექტრონული რესურსები:
• პრეზენტაცია power point
• ვებ გვერდები:
• http://www.nasa.gov/audience/forkids/kidsclub/flash/games/levelfive/KC_Solar_System.html http://childtopia.com/index.php?module=homefunc=dibuja

• http://www.nasa.gov/audience/forkids/kidsclub/flash/games/leveltwo/KC_Rocket_Builder.html

• http://www.encyclopediainteractica.com/

No comments:

Post a Comment